Voľné pracovné miesta na pozíciu chyžná - upratovačka/upratovač. Zavolajte nám! +421 948 874 312

PAPIEROVÉ UTIERKY VERZUS SUŠIČ RÚK – KTORÝ SPÔSOB JE HYGIENICKEJŠÍ?

Prostredníctvom Svetového dňa hygieny rúk si každý rok 5. mája pripomíname význam umývania rúk v prevencii proti šíreniu infekčných chorôb. Vedeli ste, že aj taký banálny úkon, akým je umývanie rúk, môže zachrániť život? Nielen umývanie rúk, ale aj ich osušenie je zo zdravotného hľadiska mimoriadne dôležité. Pretože mokré alebo vlhké ruky ľahšie roznášajú mikróby na iné povrchy ako suché ruky.

PAPIEROVÉ UTIERKY VERZUS SUŠIČE RÚK

Čo by ste povedali, ktorý spôsob osušenia rúk je hygienickejší? Tento „súboj“ vyhrávajú papierové utierky. Po utieraní rúk papierovou utierkou je možné odstrániť až 77 % baktérií, ktoré po umytí môžu zostať na rukách. Tento jednoduchý postup nielenže prispieva k odstráneniu zárodkov, ale je aj menej pravdepodobné, že baktérie budú prenášané ďalej.

V porovnaní so sušičmi rúk, použitie papierových utierok je oveľa hygienickejšia voľba. Rozptyl vírusov pri použití papierových utierok je priemerne 190-krát menší ako pri sušičoch rúk. Aj preto Svetová zdravotnícka organizácia ako vhodnú metódu sušenia rúk odporúča práve papierové utierky.

Naopak, pri použití sušiča rúk sa rozprašuje až 1 300-krát viac častíc zárodkov ako pri utieraní papierovými utierkami. Okrem toho na povrchu sušičov a v ich vzduchových prúdoch môžu byť usadené baktérie, čo môže viesť ku krížovej kontaminácii. Prúd vzduchu môže prenášať baktérie, ktoré sa následne usadia na rukách, čo môže zvýšiť riziko infekcie.

POZNÁTE HISTÓRIU UMÝVANIA RÚK?

História umývania rúk siaha až do staroveku. V Egypte sa našli dôkazy o používaní mydla už pred 5 000 rokmi. Gréci a Rimania často navštevovali verejné kúpele a mali k dispozícii mydlo vyrobené z olejov a popola.

Moderná hygiena rúk začala v 19. storočí vďaka práci maďarského lekára Ignáca Semmelweisa. Jeho objav, že umývanie rúk znižuje šírenie infekcií, bol revolučný. Avšak jeho nápady sa stretli s odporom a nedôverou. Dôležitosť umývania rúk pri prevencii chorôb bola uznaná lekárskou obcou až tridsať rokov po Semmelweisovej smrti.

V roku 1975 sa na trh dostáva prvé komerčne predávané tekuté mydlo značky „Softsoap“ od spoločnosti Colgate-Palmolive, ktorá je známa svojimi výrobkami osobnej hygieny. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie ročne vyrobíme a spotrebujeme približne 14 až 16 miliónov ton mydla.

UMÝVANIE RÚK MÁ PRE ZDRAVIE ZÁSADNÝ VÝZNAM

Na záver je dôležité si uvedomiť, že umývanie rúk nie je len rutinnou činnosťou, ale kľúčovým spôsobom, ako chrániť svoje zdravie a zdravie ostatných. Každodenné umývanie rúk nielenže odstraňuje nečistoty a baktérie, ale tiež nám poskytuje ochranu pred mnohými chorobami a infekciami. Okrem samotného umývania je dôležité tiež riadne osušiť ruky, pretože vlhké prostredie je vhodné pre šírenie baktérií. Preto nezabúdajme na dôkladné umývanie aj osušenie rúk ako dôležitú súčasť udržiavania zdravého životného štýlu.

Naši klienti

Vďaka dlhoročnému poskytovaniu kvalitných služieb s nami spolupracujú klienti z rôznych oblastí.